top of page
רחל גולדברג והאחים שלה

מי אני

הייתי ילדה קצת מוזרה, הלכתי ביער ודיברתי עם ציפורים, קרשים הפכו סירות, פרחים רקדו ואור השמש היה פיות ששיחקו בדשא. נולדתי עם מכחול ביד, כך אמא אומרת, וגם אני זוכרת את עצמי יושבת שעות בשקט ומציירת. כשהידיים עבדו היה משתרר מן שקט כזה ביני לבין העולם, שלום,
הוא היה מבקר אותי בזמן שהידיים לקחו אותי, לכל מיני ארצות מעניינות,
בזמן שבראתי לי עולם משלי. 

נמשכתי מאוד לכל מה שאפשר ליצור לבד, אבא שלי עם המזמרה מתקתקת, 
סבתא במכונת התפירה, הסכין של אמא החותכת את מגזרות הנייר, 
הייתי מרותקת לידיים הזריזות, ולמה שנולד מחדש כל פעם, בניצוחם, 
קסם. כמו הפיות שרקדו בתוך הבוגנווליה, רציתי ללמוד לעשות הכל לבד. 
כשעוד גדלתי, הקסם הזה תמיד נענה לי, כל דבר כזה שרציתי לעשות עם הידיים,
הוטמע לי בגוף מהיר וקל, אם רק הסכמתי לשחרר את המחשבות. 
הקליעה, הלישה, התפירה, הפכו לריתמוס הקבוע של הגוף שלי, בתוכם הייתי נרגעת,
ובתוכם הרגשתי שאני יוצרת את חיי. מגזרות, לחם, סלים, כלים מחימר, וילונות,
כריות יפות, היו ברכה שמלאה את ביתי. לא תמיד שמתי לב כמה אני מבורכת בידי. 
לפעמים הרגשתי ענייה. 

איור פרח ורוד

מאומנות לא מתפרנסים, לא זוכרת מי בדיוק אמר לי את זה פעם, אבל הגוף שלי זוכר. ולכן גם אחרי שעשיתי תואר באומנות חברה חינוך וקיימות- תואר ששילב את המפגשים בין הנושאים השונים, המשכתי לעבוד בכל מיני מקומות, בעיקר בחינוך. אומרת לעצמי שאומנות זה פינוק, מותרות, לא משהו שבאמת אנשים זקוקים לו. גם כשניסיתי להעביר סדנאות וחוגים בפיסול מאדמה (שלמדתי בתואר), זה לא כל כך הצליח, היה בי חלק שלא האמין. אבל היה איזה שהוא חלק שלא השלים. החלק הזה שדיבר עם ציפורים הלך ונכלא. לא רדום, לא מת, כלוא וזועק.
הנס הפרטי שלי היה הקורונה. רגע של עצירה. בוואקום הזה שנוצר פתאום, בתוך החמישה
קילומטר, צפוף בבית עם הילדים, משהו נפתח בי. היה לי מרחב. עוד לפני שהבנתי מה קורה כבר הידיים שלי חזרו ליצור, והלב לפעום, זה היה מרגש מאוד. הסתובבתי מוארת. קצת נייר ואדמה, קצת בלוטים וקליפות תירס, הספיקו לי. היה לי הכל, זה היה חזק ממילים.
שוב הרגשתי מבורכת, בשפע שהיידיים שלי יכולות ליצור.

במבט אחד ימינה ושמאלה, הספיק לי כדי להבין שלא לכולם יש את זה, שיש עכשיו אנשים שיושבים בבית ומרגישים בעונש, ככה הבנתי שזה לא רגיל מה שיש לי, שיש לי מתנה לתת לאחרים: האפשרות להתמלא בנביעה של יצירה מתוך מה שיש, ליצור יש מאין.
התחלתי לכתוב הדרכות ליצירות שאפשר לעשות בבית, בלי לקנות חומרים, פשוט ממה שיש סביבנו, ואנשים התחילו לכתוב ולהתייעץ. שבתי את האוצרות שלי, והתחלתי להשתמש בהם. הדרך להתמסר למי שאני ולמה שאני מביאה לעולם עוד הייתה ארוכה, הייתי צריכה לעבור בכל הקולות שמנעו את זה ממני קודם, אבל שם התחילה הדרך שלי, לקבל את המתנה שיש לי, לא להלחם בה, ולהסכים גם להעביר אותה הלאה. בהתחלה דרך הקורסים והסדנאות, ואחר כך גם דרך כלים ומוצרים שאני מאיירת ויוצרת בידיי. להסכים למכור מוצרים מעשי ידיי הייתה עוד כיברת דרך במסע שלי. 

רחל גולדברג יוצרת באדמה
רחל גולדברג מטפסת על עץ

אני מבינה היום שזה שציפורים מדברות אלי זה לא פאק ביצור. האדמה, הציפורים והעיצים הם השראה לחיים שלי, וליצירה, ביחד איתם אני הולכת יחפה, מתגעגעת לגשם וקירבה, משילה את עלי, נרטבת בגשם, משתבללת, מוציאה פסיג בישני וחושבת לחזור לאדמה, ואז, פתאום,בלי התרעה פורצת בירוק זרחני ושלל צבעים, מפתיעה אפילו את עצמי. ההבנה שזה מעגל, עוזרת לי לקבל את עצמי על שלל גווני ולהבין שהקשר הזה הוא חלק מהברכה שיש לי לחלוק. 
במוצרים שלי וגם בקורסים ובסדנאות, אני תמיד רואה קו דק של חיבור: בין אדם לעצמו, בין אדם לחברו, בינו לבין היצירה, ובינו לבין איתני הטבע. החיבור הזה מביא שלום, אותו שלום שהרגשתי בילדותי, עם מכחול צבעי המים. אני בוראת את חיי בידיי ומזמינה את כל מי שרוצה להצטרף לקסם הזה, 
שנוצר בתוך ההסכמה להיות וליצור מחדש. 
"ותחדש פני האדמה". 

bottom of page